Festival Program

Friday, 10 Jan 2014
Time Cygnet Town Hall Carmel Hall Supper Room Huon Christian Life Church St James Catholic Church Willie Smith’s Cider Tent St Marks Hall Loongana Park Cygnet Ex-Servicemen’s Club Workshop Room 1
11:00 am                  

Workshop: Steve Berry - Bluegrass to Newgrass - the art of flat picking guitar
11:00 am – 3:30 pm

11:30 am                  
12:00 pm                  
12:30 pm                  
1:00 pm                  
1:30 pm                  
2:00 pm                  
2:30 pm                  
3:00 pm                  
3:30 pm                    
4:00 pm                    
4:30 pm                    
5:00 pm                    
5:30 pm                    
6:00 pm              

Welcome Ceremony
6:00 pm – 7:00 pm

   
6:30 pm                  
7:00 pm
The Cygnet Community Bank Welcome Concert
7:00 pm – 12:00 am

MC: Rob Nicholls

DASH

Richard Perso

The Jed Rowe Band

Afenginn

Carmel Friday Dances
7:00 pm – 9:30 pm

MC: Ailsa Nicholls

Scottish Ceilidh with Iain MacLeod's Ceilidh Band

Irish Ceilidh with Sasta

Supper Room Friday
7:00 pm – 12:00 am

Irish Joe Lynch, Storyteller and Poet

Miriam Lieberman with Liz Frencham

Stray Hens

Rasa Duende

The Hottentots - Carl Cleves & Parissa Bouas

HCLC Friday
7:00 pm – 12:00 am

Susanna Carman

Nigel Wearne

Lucie Thorne & Hamish Stuart

Grimick

Christopher Coleman Collective

St James Friday
7:00 pm – 12:00 am

Salvation Jane

George Jackson, Andrew Small and Daniel Watkins

Mara Trio

Jaaleekaay

Horse&Wood

Friday in the Cider Tent
7:00 pm – 12:00 am

MC: Tracey Bunn

Mzaza

Margret RoadKnight

David Hyams - Travelling Bones

Geurilla Zingari with Guerilla Zingari

Fanny Lumsden & the Thrillseekers

St Marks Friday
7:00 pm – 12:00 am

MC: Angie McGowan

A.P D'Antonio with A.P. D'Antonio

As The Crow Flies

Danny Spooner

Arabesque

Circus in the Park
7:00 pm – 8:00 pm

Dream State Circus

Friday Night Blues at the RSL
7:00 pm – 11:00 pm

Moonshine Whiskers and the Ragged Pony

Lime and Steel

Dave Diprose

Lawson's Heart

 
7:30 pm  
8:00 pm    
8:30 pm    
9:00 pm    
9:30 pm
Carmel Friday
9:30 pm – 12:00 am

MC: Ailsa Nicholls

The Lamplights

Formidable Vegetable Sound System

   
10:00 pm    
10:30 pm    
11:00 pm      
11:30 pm      
10:00 am                    
Friday, 10 Jan 2014
Time Workshop Room 2 Workshop Room 3 Workshop Room 4
11:00 am

Workshop: George Jackson - Banjo
11:00 am – 3:30 pm

Workshop: Jenny Thomas - Music and the Mind for String
11:00 am – 3:30 pm

Workshop: Jackie Kerin - Storytelling
11:00 am – 3:30 pm

11:30 am
12:00 pm
12:30 pm
1:00 pm
1:30 pm
2:00 pm
2:30 pm
3:00 pm
3:30 pm      
4:00 pm      
4:30 pm      
5:00 pm      
5:30 pm      
6:00 pm      
6:30 pm      
7:00 pm      
7:30 pm      
8:00 pm      
8:30 pm      
9:00 pm      
9:30 pm      
10:00 pm      
10:30 pm      
11:00 pm      
11:30 pm      
10:00 am      
Saturday, 11 Jan 2014
Time Scout Hall Cygnet Town Hall Carmel Hall Supper Room Huon Christian Life Church St James Catholic Church Willie Smith’s Cider Tent St Marks Hall Truck Stage Schoolhouse Cafe
8:00 am                  

Poets' Breakfast
8:00 am – 9:30 am

8:30 am                  
9:00 am                  
9:30 am    

Workshop: Balkan Dance Workshop with Xenos
9:30 am – 11:00 am

           
Saturday Morning Coffee
9:30 am – 12:00 pm
10:00 am

Blackboard Concert
10:00 am – 1:00 pm

   
HCLC Saturday Morning
10:00 am – 1:00 pm

MC: Chris Smith

Workshop: Choir Rehearsal with Mara Trio
10:00 am – 11:00 am

Willie Smith's Sunrise
10:00 am – 2:00 pm

MC: Ann Palumbo

Aaron Entresz Trio

Rosie Catalano

Penny and Carl

Rachael Brady

St Marks Saturday
10:00 am – 3:00 pm

Songs and Stories of Australia

Nourish Womens Choir

Steve Turner

Wilmot St. Duet

Saturday on the Truck
10:00 am – 2:00 pm

Jed Appleton

As The Crow Flies

Maharaja's Choice

The Weeping Willows

10:30 am    
11:00 am
Saturday in the Town Hall
11:00 am – 2:00 pm

MC: Philip Rush

London Klezmer Quartet

Bernard Carney

New Holland Honey Eaters

The Cygneture Chocolates Concert
11:00 am – 4:00 pm

Lucie Thorne & Hamish Stuart

Grimick

Michael Waugh

The Jed Rowe Band

Margret RoadKnight

Supper on Saturday
11:00 am – 3:00 pm

Rebecca Wright & Donald McKay

Lonesome Nobody's

A.P D'Antonio with A.P. D'Antonio

Ange Takats

 
11:30 am  
12:00 pm
St James Catholic College Concert
12:00 pm – 5:00 pm

MC: Erin Collins

Ethereal Ensemble

David Hyams - Travelling Bones

Andrew Veivers

The Hottentots - Carl Cleves & Parissa Bouas

Afenginn

 
12:30 pm
Music in the Garden
12:30 pm – 4:00 pm

MC: Rob Nicholls

Smoky and Friends

Moonshine Whiskers and the Ragged Pony

Cuisenaire

1:00 pm    
1:30 pm    
2:00 pm
Youth Concert Saturday
2:00 pm – 5:00 pm

Geurilla Zingari with Guerilla Zingari

Lulu and the Paige-Turners

Fanny Lumsden & the Thrillseekers

 
Dr Syntax Hotel Concert
2:00 pm – 4:00 pm

DASH

Leroy Lee

 
Saturday Afternoon on the Truck
2:00 pm – 6:00 pm

Sam McMahon

The Pyjama Brothers

The Original Cutouts

Lyndon Jay

Jolley Hatters Morris Dancers and friends

Lime and Steel

2:30 pm    
3:00 pm
Saturday Matinee
3:00 pm – 6:00 pm

MC: Tracey Bunn

Mzaza

Gordie MacKeeman & His Rhythm Boys

Rasa Duende

 
The Republic Bar Concert
3:00 pm – 7:00 pm

MC: Kerrie Maguire

Formidable Vegetable Sound System

Susanna Carman

Andrew Marshall

The Craggs

 
3:30 pm    
4:00 pm  
The Southern Swan Concert
4:00 pm – 7:00 pm

Miriam Lieberman with Liz Frencham

Dave Diprose

Leroy Lee

 
St Marks Saturday Afternoon
4:00 pm – 6:00 pm

Marimba Mojave

Loncastle - Katy & Mark

 
4:30 pm
Apple Pickers' Hop
4:30 pm – 7:00 pm

Family Bush Dance with The Tasmanian Heritage Fiddle Ensemble

Square Dance with George Jackson, Andrew Small and Daniel Watkins

HCLC Saturday Afternoon
4:30 pm – 6:30 pm

Noam Blat

Mike Martin

Schoolhouse Vocals
4:30 pm – 8:00 pm

Nourish Womens Choir

Irish Joe Lynch, Storyteller and Poet

5:00 pm    
5:30 pm    
6:00 pm
Concert at the Campers' Cafe
6:00 pm – 10:00 pm

MC: Jackie Gregory

John Francis Carroll

Mzaza

Stray Hens

Loncastle - Katy & Mark

       
6:30 pm          
7:00 pm
Saturday Night at the Town Hall
7:00 pm – 12:00 am

Richard Perso

Fanny Lumsden & the Thrillseekers

Nigel Wearne

Lulu and the Paige-Turners

Afenginn

Gypsy Dance
7:00 pm – 8:00 pm

Balkan Dance with Xenos

 
HCLC Saturday Evening
7:00 pm – 12:00 am

A.P D'Antonio with A.P. D'Antonio

Jane McArthur

Claire Patti and the Double Takes

When Mother Comes To Visit

The Lamplights

 
The Cygnet Cider Tent
7:00 pm – 12:00 am

Tracey Bunn

The Solitary Cyclist

The Original Cutouts

Ange Takats

Maharaja's Choice

St Marks Saturday Evening
7:00 pm – 11:00 pm

Arabesque

Salvation Jane

Rolling Waves

Alma da Vida

 
7:30 pm      
8:00 pm  
The Supper Club
8:00 pm – 12:00 am

MC: Daryl Peebles

The Weeping Willows

Nick Charles

Wandering Alburys

The Ryan Garth Experience

     
8:30 pm        
9:00 pm
Carmel Connections
9:00 pm – 12:00 am

Jaaleekaay

Sasta

Gordie MacKeeman & His Rhythm Boys

Evening at St James
9:00 pm – 12:00 am

MC: Marjorie Gadd

Horse&Wood

George Jackson, Andrew Small and Daniel Watkins

Mara Trio

   
9:30 pm    
10:00 pm      
10:30 pm      
11:00 pm        
11:30 pm        
10:00 am                    
Saturday, 11 Jan 2014
Time Loongana Park Kids’ Arts & Craft Kids’ Venue Cygnet Ex-Servicemen’s Club Workshop Room 1 Workshop Room 2 Workshop Room 3 Workshop Room 4 Port Cygnet Sailing Club St James College
8:00 am                    
8:30 am                    
9:00 am                    
9:30 am                    
10:00 am  

Workshop: Arts & Craft
10:00 am – 4:00 pm

Kid's Workshop
10:00 am – 12:00 pm

Daryl Peebles (Mr Beep - children's entertainer)

           

Workshop: Morris Dance Workshop with Jolley Hatters Morris Dancers and friends
10:00 am – 11:00 am

10:30 am
Busker's Stage in Loongana Park
10:30 am – 5:00 pm

Dream State Circus

 

Workshop: Spice up Your Song with Claire Patti and the Double Takes
10:30 am – 11:45 am

Workshop: Instant Singing with Margret Roadnight!
10:30 am – 11:45 am

Workshop: Introduction to Modal Music with Mzaza
10:30 am – 11:40 am

Workshop: Improvisation Vocal Techniques from Around the Globe with Noam Blat
10:30 am – 11:30 am

 
11:00 am
RSL Saturday
11:00 am – 3:00 pm

Samuel Bester

Wandering Alburys

Alan Starrat and Ben Brinkhoff

Richard Perso

   
11:30 am        
12:00 pm
Kiddie's Concerts
12:00 pm – 4:00 pm

Fanny Lumsden's Childen's Show

Lime and Steel for Kids

Musical cartooning with Bradfield Dumpleton

 

Workshop: The Art of Acoustic Blues and Roots Fingerstyle Guitar with Nick Charles
12:00 pm – 1:15 pm

Workshop: Improvisational Song Play with Susannah Carmen with Susanna Carman
12:00 pm – 1:00 pm

Workshop: Youth Workshop =-- Beatbox with Mal Webb
12:00 pm – 1:15 pm

   
12:30 pm

Workshop: Alexander Technique for Performers
12:30 pm – 2:30 pm

   
1:00 pm      
1:30 pm

Workshop: How to Get Heard as a Songwriter with Nigel Wearne
1:30 pm – 2:30 pm

Workshop: Poetry workshop with Irish Joe Lynch with Irish Joe Lynch, Storyteller and Poet
1:30 pm – 2:45 pm

Workshop: Bulgarian Singing with Mara Trio
1:30 pm – 2:45 pm

   
2:00 pm    
2:30 pm        
3:00 pm  

Workshop: From the Page to the Stage--Performance Poetry with Joy Elizabeth and Yvonne Gluyas
3:00 pm – 4:15 pm

Workshop: Youth Workshop - Songwriting with Christopher Coleman
3:00 pm – 4:15 pm

Workshop: Polishing your Bush Poetry with Peter Mace - Bush Poet
3:00 pm – 4:15 pm

Workshop: TaKeTINa workshop with Alkeiya
3:00 pm – 4:15 pm

   
3:30 pm      
4:00 pm    
RSL Saturday Afternoon
4:00 pm – 8:00 pm

Lagoon Hill Zydeco

Sam McMahon

Christopher Coleman Collective

Lime and Steel

Sea Shanties Session
4:00 pm – 6:00 pm
 
4:30 pm      

Workshop: Workshop 2E
4:30 pm – 6:00 pm

Workshop: Workshop Saturday 3E
4:30 pm – 6:00 pm

Workshop: Play Klezmer! with London Klezmer Quartet
4:30 pm – 5:45 pm

 
5:00 pm          
5:30 pm          
6:00 pm                  
6:30 pm                  
7:00 pm                  
7:30 pm                  
8:00 pm                    
8:30 pm                    
9:00 pm                    
9:30 pm                    
10:00 pm                    
10:30 pm                    
11:00 pm                    
11:30 pm                    
10:00 am                    
Sunday, 12 Jan 2014
Time Scout Hall Cygnet Town Hall Carmel Hall Supper Room Huon Christian Life Church St James Catholic Church Willie Smith’s Cider Tent St Marks Hall Truck Stage Schoolhouse Cafe
8:00 am                  

Poets' Breakfast with Phil Rush, Yvonne Gluyas, Joy Elizabeth, Peter Mace and others
8:00 am – 9:30 am

8:30 am                  
9:00 am    
Sunday Dance
9:00 am – 11:30 am

Contra Dance with The Devil's Own

Klezmer Dance with London Klezmer Quartet

           
9:30 am        
Festival Choir Rehearsal
9:30 am – 10:30 am
 
Sunday at St Marks
9:30 am – 12:00 pm

MC: Kerrie Maguire

Kickin' up a Tune with Gordie MacKeeman & His Rhythm Boys

Michael Waugh

 
Sunday at the Cafe
9:30 am – 2:00 pm

MC: Rob Nicholls

Rosie Catalano

Alan Starrat and Ben Brinkhoff

Andrew Marshall

10:00 am
Youth Concert Sunday 1
10:00 am – 1:00 pm

MC: Jesse McCormack

The Pyjama Brothers

Wickery

Jed Appleton

Christopher Coleman Collective

Great Poetry Debate
10:00 am – 11:30 am

Supper on Sunday
10:00 am – 2:00 pm

John Francis Carroll

As The Crow Flies

Hannah May

Steve Turner

 
Willie Smith's Recovery
10:00 am – 2:00 pm

The Hottentots - Carl Cleves & Parissa Bouas

Andrew Veivers

Cuisenaire

Les Coqs Incroyables

Sunday on the Truck
10:00 am – 2:00 pm

Youth Blackboard Concert Competition

Edelweiss Bavarian Folk Dance Group

10:30 am    
11:00 am  
St James Sunday Morning
11:00 am – 2:00 pm

MC: Greta Kelly

Nuove Musiche Ensemble

Carey Lewincamp

Rasa Duende

11:30 am      
12:00 pm
Town Hall Sunday 1
12:00 pm – 3:00 pm

Horse&Wood

Margret RoadKnight

Claire Patti and the Double Takes

Carmel Sunday
12:00 pm – 2:00 pm

George Jackson, Andrew Small and Daniel Watkins

Tracey Bunn

HCLC Sunday Concert
12:00 pm – 2:00 pm

Gorgeous Game Girls with Danny Spooner

 
12:30 pm
Scottish Country Dance
12:30 pm – 2:00 pm

Scottish Country Dance with Iain MacLeod with Iain MacLeod's Ceilidh Band

1:00 pm  
1:30 pm  
2:00 pm
Youth Concert Sunday 2
2:00 pm – 5:00 pm

MC: Jesse McCormack

Soup

Formidable Vegetable Sound System

Richard Perso

 
The Last Supper
2:00 pm – 6:00 pm

Stray Hens

David Hyams - Travelling Bones

Jane McArthur

Mike Martin

       

Youth Blackboard Awards
2:00 pm – 3:00 pm

 
2:30 pm            
3:00 pm
Town Hall Sunday 2
3:00 pm – 6:00 pm

Mara Trio and Festival Choir

Gordie MacKeeman & His Rhythm Boys

Afenginn

Carmel & Klezmer
3:00 pm – 6:00 pm

When Mother Comes To Visit

Xenos

London Klezmer Quartet

HCLC Sunday Afternoon
3:00 pm – 7:00 pm

Rachael Brady

Fanny Lumsden & the Thrillseekers

Family Concert with Carey Lewincamp and The Pyjama Brothers

Mzaza

St James Sunday Afternoon
3:00 pm – 7:00 pm

Alma da Vida

Noam Blat

Salvation Jane

Miriam Lieberman with Liz Frencham

Afternoon with Organic Cider
3:00 pm – 6:00 pm

MC: Joseph Lynch

Nigel Wearne

James Parry

Jaaleekaay

St Marks Evensong
3:00 pm – 7:00 pm

David Beniuk

Nick Charles

Rebecca Wright & Donald McKay

Bernard Carney

Sunday Afternoon on the Truck
3:00 pm – 7:00 pm

Lucie Thorne & Hamish Stuart

Dream State Circus

Sunday Afternoon in the Garden
3:00 pm – 7:00 pm

MC: Rob Nicholls

Bernard Carney

Hannah May

Samuel Bester

Smoky and Friends

3:30 pm
4:00 pm
4:30 pm
5:00 pm  
5:30 pm  
6:00 pm          
6:30 pm          
7:00 pm  
Director's Choice
7:00 pm – 11:00 pm

MC: Andrew Marshall

Festival Cabaret
7:00 pm – 11:00 pm

MC: Mal Webb

             
7:30 pm                
8:00 pm                
8:30 pm                
9:00 pm                
9:30 pm                
10:00 pm                
10:30 pm                
11:00 pm                    
11:30 pm                    
10:00 am                    
Sunday, 12 Jan 2014
Time Loongana Park Kids’ Arts & Craft Kids’ Venue Cygnet Ex-Servicemen’s Club Workshop Room 1 Workshop Room 2 Workshop Room 3 Workshop Room 4 St James College
8:00 am                  
8:30 am                  
9:00 am                  
9:30 am                  
10:00 am
Busker's Stage in Loongana Park
10:00 am – 5:00 pm

Circus in the Park with Dream State Circus

Workshop: Arts & Craft
10:00 am – 4:00 pm

Kids Workshop Sunday 1
10:00 am – 12:00 pm

Musical cartooning with Bradfield Dumpleton

         

Instrument Makers' Display
10:00 am – 4:00 pm

10:30 am  

Workshop: Harmony Singing with Stray Hens
10:30 am – 11:30 am

Workshop: Media Release Writing with Ange Takats
10:30 am – 11:30 am

Workshop: Youth Workshop-songwriting with Dean Stevenson
10:30 am – 11:45 am

Workshop: Concertina Song Accompaniment with Steve Turner
10:30 am – 11:45 am

11:00 am
Sunday Morning RSL
11:00 am – 2:00 pm

Dave Diprose

The Ryan Garth Experience

11:30 am    
12:00 pm  

Workshop: Blugrass A Cappella Singing with Salvation Jane
12:00 pm – 1:15 pm

Workshop: Round Singing for the Soul with Bernard Carney
12:00 pm – 1:15 pm

Workshop: Permaculture-A Rhymer's Manual with Formidable Vegetable Sound System
12:00 pm – 1:15 pm

Workshop: West African Drumming
12:00 pm – 1:30 pm

12:30 pm
Kids Workshop Sunday 2
12:30 pm – 4:00 pm

Lime and Steel for kids

Daryl Peebles (Mr Beep - children's entertainer)

1:00 pm
1:30 pm        
2:00 pm          
2:30 pm
Sunday Afternoon RSL
2:30 pm – 6:00 pm

Leroy Lee

DASH

The Jed Rowe Band

       
3:00 pm

Workshop: Advanced Finger picking guitar
3:00 pm – 4:30 pm

 

Workshop: History of the Recorder and Basic Technique with Philip Rush
3:00 pm – 4:30 pm

Workshop: TaKeTINa workshop with Alkeiya
3:00 pm – 4:30 pm

3:30 pm  
4:00 pm        
4:30 pm              
5:00 pm                
5:30 pm                
6:00 pm                  
6:30 pm                  
7:00 pm                  
7:30 pm                  
8:00 pm                  
8:30 pm                  
9:00 pm                  
9:30 pm                  
10:00 pm                  
10:30 pm                  
11:00 pm                  
11:30 pm                  
10:00 am                  

 

Festival Acts

A.P. D'Antonio
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in St Marks Hall
Saturday, 11 Jan 2014, 11:00 am to 3:00 pm, in Supper Room
Saturday, 11 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Huon Christian Life Church

Aaron Entresz Trio
Saturday, 11 Jan 2014, 10:00 am to 2:00 pm, in Willie Smith’s Cider Tent

Afenginn
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Cygnet Town Hall
Saturday, 11 Jan 2014, 12:00 pm to 5:00 pm, in St James Catholic Church
Saturday, 11 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Cygnet Town Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 6:00 pm, in Cygnet Town Hall

Alan Boyle
Friday, 10 Jan 2014, 6:00 pm to 7:00 pm, in Loongana Park

Alan Starrat and Ben Brinkhoff
Saturday, 11 Jan 2014, 11:00 am to 3:00 pm, in Cygnet Ex-Servicemen’s Club
Sunday, 12 Jan 2014, 9:30 am to 2:00 pm, in Schoolhouse Cafe

Alma da Vida
Saturday, 11 Jan 2014, 7:00 pm to 11:00 pm, in St Marks Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 7:00 pm, in St James Catholic Church

Andrew Marshall
Saturday, 11 Jan 2014, 3:00 pm to 7:00 pm, in Willie Smith’s Cider Tent
Sunday, 12 Jan 2014, 9:30 am to 2:00 pm, in Schoolhouse Cafe

Andrew Veivers
Saturday, 11 Jan 2014, 12:00 pm to 5:00 pm, in St James Catholic Church
Sunday, 12 Jan 2014, 10:00 am to 2:00 pm, in Willie Smith’s Cider Tent

Ange Takats
Saturday, 11 Jan 2014, 11:00 am to 3:00 pm, in Supper Room
Saturday, 11 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Willie Smith’s Cider Tent

Arabesque
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in St Marks Hall
Saturday, 11 Jan 2014, 7:00 pm to 11:00 pm, in St Marks Hall

As The Crow Flies
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in St Marks Hall
Saturday, 11 Jan 2014, 10:00 am to 2:00 pm, in Truck Stage
Sunday, 12 Jan 2014, 10:00 am to 2:00 pm, in Supper Room

Bernard Carney
Saturday, 11 Jan 2014, 11:00 am to 2:00 pm, in Cygnet Town Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 7:00 pm, in Schoolhouse Cafe
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 7:00 pm, in St Marks Hall

Bradfield Dumpleton
Saturday, 11 Jan 2014, 12:00 pm to 4:00 pm, in Kids’ Venue
Sunday, 12 Jan 2014, 10:00 am to 12:00 pm, in Kids’ Venue

Bronwyn Lysaght
Sunday, 12 Jan 2014, 10:00 am to 11:30 am, in Cygnet Town Hall

Carey Lewincamp
Sunday, 12 Jan 2014, 11:00 am to 2:00 pm, in St James Catholic Church
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 7:00 pm, in Huon Christian Life Church

Chris Vonderborch
Sunday, 12 Jan 2014, 10:00 am to 4:00 pm, in St James College

Christopher Coleman Collective
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Huon Christian Life Church
Saturday, 11 Jan 2014, 4:00 pm to 8:00 pm, in Cygnet Ex-Servicemen’s Club
Sunday, 12 Jan 2014, 10:00 am to 1:00 pm, in Scout Hall

Claire Patti and the Double Takes
Saturday, 11 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Huon Christian Life Church
Sunday, 12 Jan 2014, 12:00 pm to 3:00 pm, in Cygnet Town Hall

Cuisenaire
Saturday, 11 Jan 2014, 12:30 pm to 4:00 pm, in Schoolhouse Cafe
Sunday, 12 Jan 2014, 10:00 am to 2:00 pm, in Willie Smith’s Cider Tent

Danny Spooner
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in St Marks Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 12:00 pm to 2:00 pm, in Huon Christian Life Church

Daryl Peebles (Mr Beep - children's entertainer)
Saturday, 11 Jan 2014, 10:00 am to 12:00 pm, in Kids’ Venue
Sunday, 12 Jan 2014, 12:30 pm to 4:00 pm, in Kids’ Venue

DASH
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Cygnet Town Hall
Saturday, 11 Jan 2014, 2:00 pm to 4:00 pm, in Huon Christian Life Church
Sunday, 12 Jan 2014, 2:30 pm to 6:00 pm, in Cygnet Ex-Servicemen’s Club

Dave Diprose
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 11:00 pm, in Cygnet Ex-Servicemen’s Club
Saturday, 11 Jan 2014, 4:00 pm to 7:00 pm, in Supper Room
Sunday, 12 Jan 2014, 11:00 am to 2:00 pm, in Cygnet Ex-Servicemen’s Club

David Beniuk
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 7:00 pm, in St Marks Hall

David Hyams - Travelling Bones
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Willie Smith’s Cider Tent
Saturday, 11 Jan 2014, 12:00 pm to 5:00 pm, in St James Catholic Church
Sunday, 12 Jan 2014, 2:00 pm to 6:00 pm, in Supper Room

Dream State Circus
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 8:00 pm, in Loongana Park
Saturday, 11 Jan 2014, 10:30 am to 5:00 pm, in Loongana Park
Sunday, 12 Jan 2014, 10:00 am to 5:00 pm, in Loongana Park
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 7:00 pm, in Truck Stage

Edelweiss Bavarian Folk Dance Group
Sunday, 12 Jan 2014, 10:00 am to 2:00 pm, in Truck Stage

Ethereal Ensemble
Saturday, 11 Jan 2014, 12:00 pm to 5:00 pm, in St James Catholic Church

Fanny Lumsden
Saturday, 11 Jan 2014, 12:00 pm to 4:00 pm, in Kids’ Venue

Fanny Lumsden & the Thrillseekers
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Willie Smith’s Cider Tent
Saturday, 11 Jan 2014, 2:00 pm to 5:00 pm, in Scout Hall
Saturday, 11 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Cygnet Town Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 7:00 pm, in Huon Christian Life Church

Formidable Vegetable Sound System
Friday, 10 Jan 2014, 9:30 pm to 12:00 am, in Carmel Hall
Saturday, 11 Jan 2014, 3:00 pm to 7:00 pm, in Willie Smith’s Cider Tent
Sunday, 12 Jan 2014, 2:00 pm to 5:00 pm, in Scout Hall

George Jackson, Andrew Small and Daniel Watkins
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in St James Catholic Church
Saturday, 11 Jan 2014, 4:30 pm to 7:00 pm, in Carmel Hall
Saturday, 11 Jan 2014, 9:00 pm to 12:00 am, in St James Catholic Church
Sunday, 12 Jan 2014, 12:00 pm to 2:00 pm, in Carmel Hall

Gordie MacKeeman & His Rhythm Boys
Saturday, 11 Jan 2014, 3:00 pm to 6:00 pm, in Cygnet Town Hall
Saturday, 11 Jan 2014, 9:00 pm to 12:00 am, in Carmel Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 9:30 am to 12:00 pm, in St Marks Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 6:00 pm, in Cygnet Town Hall

Grimick
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Huon Christian Life Church
Saturday, 11 Jan 2014, 11:00 am to 4:00 pm, in Carmel Hall

Guerilla Zingari
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Willie Smith’s Cider Tent
Saturday, 11 Jan 2014, 2:00 pm to 5:00 pm, in Scout Hall

Hannah May
Sunday, 12 Jan 2014, 10:00 am to 2:00 pm, in Supper Room
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 7:00 pm, in Schoolhouse Cafe

Horse&Wood
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in St James Catholic Church
Saturday, 11 Jan 2014, 9:00 pm to 12:00 am, in St James Catholic Church
Sunday, 12 Jan 2014, 12:00 pm to 3:00 pm, in Cygnet Town Hall

Iain MacLeod's Ceilidh Band
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 9:30 pm, in Carmel Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 12:30 pm to 2:00 pm, in St Marks Hall

Irish Joe Lynch, Storyteller and Poet
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Supper Room
Saturday, 11 Jan 2014, 4:30 pm to 8:00 pm, in Schoolhouse Cafe

Jaaleekaay
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in St James Catholic Church
Saturday, 11 Jan 2014, 9:00 pm to 12:00 am, in Carmel Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 6:00 pm, in Willie Smith’s Cider Tent

James Parry
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 6:00 pm, in Willie Smith’s Cider Tent

Jane McArthur
Saturday, 11 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Huon Christian Life Church
Sunday, 12 Jan 2014, 2:00 pm to 6:00 pm, in Supper Room

Jed Appleton
Saturday, 11 Jan 2014, 10:00 am to 2:00 pm, in Truck Stage
Sunday, 12 Jan 2014, 10:00 am to 1:00 pm, in Scout Hall

John Francis Carroll
Saturday, 11 Jan 2014, 6:00 pm to 10:00 pm, in Scout Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 10:00 am to 2:00 pm, in Supper Room

Jolley Hatters Morris Dancers and friends
Saturday, 11 Jan 2014, 2:00 pm to 6:00 pm, in Truck Stage

Lagoon Hill Zydeco
Saturday, 11 Jan 2014, 4:00 pm to 8:00 pm, in Cygnet Ex-Servicemen’s Club

Lawson's Heart
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 11:00 pm, in Cygnet Ex-Servicemen’s Club

Leroy Lee
Saturday, 11 Jan 2014, 2:00 pm to 4:00 pm, in Huon Christian Life Church
Saturday, 11 Jan 2014, 4:00 pm to 7:00 pm, in Supper Room
Sunday, 12 Jan 2014, 2:30 pm to 6:00 pm, in Cygnet Ex-Servicemen’s Club

Les Coqs Incroyables
Sunday, 12 Jan 2014, 10:00 am to 2:00 pm, in Willie Smith’s Cider Tent

Lime and Steel
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 11:00 pm, in Cygnet Ex-Servicemen’s Club
Saturday, 11 Jan 2014, 12:00 pm to 4:00 pm, in Kids’ Venue
Saturday, 11 Jan 2014, 2:00 pm to 6:00 pm, in Truck Stage
Saturday, 11 Jan 2014, 4:00 pm to 8:00 pm, in Cygnet Ex-Servicemen’s Club
Sunday, 12 Jan 2014, 12:30 pm to 4:00 pm, in Kids’ Venue

Loncastle - Katy & Mark
Saturday, 11 Jan 2014, 4:00 pm to 6:00 pm, in St Marks Hall
Saturday, 11 Jan 2014, 6:00 pm to 10:00 pm, in Scout Hall

London Klezmer Quartet
Saturday, 11 Jan 2014, 11:00 am to 2:00 pm, in Cygnet Town Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 9:00 am to 11:30 am, in Carmel Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 6:00 pm, in Carmel Hall

Lonesome Nobody's
Saturday, 11 Jan 2014, 11:00 am to 3:00 pm, in Supper Room

Lucie Thorne & Hamish Stuart
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Huon Christian Life Church
Saturday, 11 Jan 2014, 11:00 am to 4:00 pm, in Carmel Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 7:00 pm, in Truck Stage

Lulu and the Paige-Turners
Saturday, 11 Jan 2014, 2:00 pm to 5:00 pm, in Scout Hall
Saturday, 11 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Cygnet Town Hall

Lyndon Jay
Saturday, 11 Jan 2014, 2:00 pm to 6:00 pm, in Truck Stage

Maharaja's Choice
Saturday, 11 Jan 2014, 10:00 am to 2:00 pm, in Truck Stage
Saturday, 11 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Willie Smith’s Cider Tent

Mara Trio
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in St James Catholic Church
Saturday, 11 Jan 2014, 9:00 pm to 12:00 am, in St James Catholic Church
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 6:00 pm, in Cygnet Town Hall

Margret RoadKnight
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Willie Smith’s Cider Tent
Saturday, 11 Jan 2014, 11:00 am to 4:00 pm, in Carmel Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 12:00 pm to 3:00 pm, in Cygnet Town Hall

Marimba Mojave
Saturday, 11 Jan 2014, 4:00 pm to 6:00 pm, in St Marks Hall

Michael Waugh
Saturday, 11 Jan 2014, 11:00 am to 4:00 pm, in Carmel Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 9:30 am to 12:00 pm, in St Marks Hall

Mike Martin
Saturday, 11 Jan 2014, 4:30 pm to 6:30 pm, in Huon Christian Life Church
Sunday, 12 Jan 2014, 2:00 pm to 6:00 pm, in Supper Room

Miriam Lieberman with Liz Frencham
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Supper Room
Saturday, 11 Jan 2014, 4:00 pm to 7:00 pm, in Supper Room
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 7:00 pm, in St James Catholic Church

Moonshine Whiskers and the Ragged Pony
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 11:00 pm, in Cygnet Ex-Servicemen’s Club
Saturday, 11 Jan 2014, 12:30 pm to 4:00 pm, in Schoolhouse Cafe

Mzaza
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Willie Smith’s Cider Tent
Saturday, 11 Jan 2014, 3:00 pm to 6:00 pm, in Cygnet Town Hall
Saturday, 11 Jan 2014, 6:00 pm to 10:00 pm, in Scout Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 7:00 pm, in Huon Christian Life Church

New Holland Honey Eaters
Saturday, 11 Jan 2014, 11:00 am to 2:00 pm, in Cygnet Town Hall

Nick Charles
Saturday, 11 Jan 2014, 8:00 pm to 12:00 am, in Supper Room
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 7:00 pm, in St Marks Hall

Nigel Wearne
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Huon Christian Life Church
Saturday, 11 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Cygnet Town Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 6:00 pm, in Willie Smith’s Cider Tent

Noam Blat
Saturday, 11 Jan 2014, 4:30 pm to 6:30 pm, in Huon Christian Life Church
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 7:00 pm, in St James Catholic Church

Nourish Womens Choir
Saturday, 11 Jan 2014, 10:00 am to 3:00 pm, in St Marks Hall
Saturday, 11 Jan 2014, 4:30 pm to 8:00 pm, in Schoolhouse Cafe

Nuove Musiche Ensemble
Sunday, 12 Jan 2014, 11:00 am to 2:00 pm, in St James Catholic Church

Penny Larkins
Saturday, 11 Jan 2014, 10:00 am to 2:00 pm, in Willie Smith’s Cider Tent

Rachael Brady
Saturday, 11 Jan 2014, 10:00 am to 2:00 pm, in Willie Smith’s Cider Tent
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 7:00 pm, in Huon Christian Life Church

Rasa Duende
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Supper Room
Saturday, 11 Jan 2014, 3:00 pm to 6:00 pm, in Cygnet Town Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 11:00 am to 2:00 pm, in St James Catholic Church

Rebecca Wright & Donald McKay
Saturday, 11 Jan 2014, 11:00 am to 3:00 pm, in Supper Room
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 7:00 pm, in St Marks Hall

Richard Perso
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Cygnet Town Hall
Saturday, 11 Jan 2014, 11:00 am to 3:00 pm, in Cygnet Ex-Servicemen’s Club
Saturday, 11 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Cygnet Town Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 2:00 pm to 5:00 pm, in Scout Hall

Rolling Waves
Saturday, 11 Jan 2014, 7:00 pm to 11:00 pm, in St Marks Hall

Rosie Catalano
Saturday, 11 Jan 2014, 10:00 am to 2:00 pm, in Willie Smith’s Cider Tent
Sunday, 12 Jan 2014, 9:30 am to 2:00 pm, in Schoolhouse Cafe

Salvation Jane
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in St James Catholic Church
Saturday, 11 Jan 2014, 7:00 pm to 11:00 pm, in St Marks Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 7:00 pm, in St James Catholic Church

Sam McMahon
Saturday, 11 Jan 2014, 2:00 pm to 6:00 pm, in Truck Stage
Saturday, 11 Jan 2014, 4:00 pm to 8:00 pm, in Cygnet Ex-Servicemen’s Club

Samuel Bester
Saturday, 11 Jan 2014, 11:00 am to 3:00 pm, in Cygnet Ex-Servicemen’s Club
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 7:00 pm, in Schoolhouse Cafe

Sasta
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 9:30 pm, in Carmel Hall
Saturday, 11 Jan 2014, 9:00 pm to 12:00 am, in Carmel Hall

Smoky and Friends
Saturday, 11 Jan 2014, 12:30 pm to 4:00 pm, in Schoolhouse Cafe
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 7:00 pm, in Schoolhouse Cafe

Songs and Stories of Australia
Saturday, 11 Jan 2014, 10:00 am to 3:00 pm, in St Marks Hall

Soup
Sunday, 12 Jan 2014, 2:00 pm to 5:00 pm, in Scout Hall

Steve Turner
Saturday, 11 Jan 2014, 10:00 am to 3:00 pm, in St Marks Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 10:00 am to 2:00 pm, in Supper Room

Stray Hens
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Supper Room
Saturday, 11 Jan 2014, 6:00 pm to 10:00 pm, in Scout Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 2:00 pm to 6:00 pm, in Supper Room

Susanna Carman
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Huon Christian Life Church
Saturday, 11 Jan 2014, 3:00 pm to 7:00 pm, in Willie Smith’s Cider Tent

The Craggs
Saturday, 11 Jan 2014, 3:00 pm to 7:00 pm, in Willie Smith’s Cider Tent

The Devil's Own
Sunday, 12 Jan 2014, 9:00 am to 11:30 am, in Carmel Hall

The Hottentots - Carl Cleves & Parissa Bouas
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Supper Room
Saturday, 11 Jan 2014, 12:00 pm to 5:00 pm, in St James Catholic Church
Sunday, 12 Jan 2014, 10:00 am to 2:00 pm, in Willie Smith’s Cider Tent

The Jed Rowe Band
Friday, 10 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Cygnet Town Hall
Saturday, 11 Jan 2014, 11:00 am to 4:00 pm, in Carmel Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 2:30 pm to 6:00 pm, in Cygnet Ex-Servicemen’s Club

The Lamplights
Friday, 10 Jan 2014, 9:30 pm to 12:00 am, in Carmel Hall
Saturday, 11 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Huon Christian Life Church

The Original Cutouts
Saturday, 11 Jan 2014, 2:00 pm to 6:00 pm, in Truck Stage
Saturday, 11 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Willie Smith’s Cider Tent

The Pyjama Brothers
Saturday, 11 Jan 2014, 2:00 pm to 6:00 pm, in Truck Stage
Sunday, 12 Jan 2014, 10:00 am to 1:00 pm, in Scout Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 7:00 pm, in Huon Christian Life Church

The Ryan Garth Experience
Saturday, 11 Jan 2014, 8:00 pm to 12:00 am, in Supper Room
Sunday, 12 Jan 2014, 11:00 am to 2:00 pm, in Cygnet Ex-Servicemen’s Club

The Solitary Cyclist
Saturday, 11 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Willie Smith’s Cider Tent

The Tasmanian Heritage Fiddle Ensemble
Saturday, 11 Jan 2014, 4:30 pm to 7:00 pm, in Carmel Hall

The Weeping Willows
Saturday, 11 Jan 2014, 10:00 am to 2:00 pm, in Truck Stage
Saturday, 11 Jan 2014, 8:00 pm to 12:00 am, in Supper Room

Tracey Bunn
Saturday, 11 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Willie Smith’s Cider Tent
Sunday, 12 Jan 2014, 12:00 pm to 2:00 pm, in Carmel Hall

Wandering Alburys
Saturday, 11 Jan 2014, 11:00 am to 3:00 pm, in Cygnet Ex-Servicemen’s Club
Saturday, 11 Jan 2014, 8:00 pm to 12:00 am, in Supper Room

When Mother Comes To Visit
Saturday, 11 Jan 2014, 7:00 pm to 12:00 am, in Huon Christian Life Church
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 6:00 pm, in Carmel Hall

Wickery
Sunday, 12 Jan 2014, 10:00 am to 1:00 pm, in Scout Hall

Wilmot St. Duet
Saturday, 11 Jan 2014, 10:00 am to 3:00 pm, in St Marks Hall

Xenos
Saturday, 11 Jan 2014, 7:00 pm to 8:00 pm, in Carmel Hall
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 6:00 pm, in Carmel Hall

Festival Workshops

Advanced Finger picking guitar with Jason McGregor
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 4:30 pm, in Workshop Room 1

Alexander Technique for Performers with Aisling Morgan
Saturday, 11 Jan 2014, 12:30 pm to 2:30 pm, in Workshop Room 1

Balkan Dance Workshop with Xenos
Saturday, 11 Jan 2014, 9:30 am to 11:00 am, in Carmel Hall

Blugrass A Cappella Singing with Salvation Jane
Sunday, 12 Jan 2014, 12:00 pm to 1:15 pm, in Workshop Room 1

Bulgarian Singing with Mara Trio
Saturday, 11 Jan 2014, 1:30 pm to 2:45 pm, in Workshop Room 4

Choir Rehearsal with Mara Trio
Saturday, 11 Jan 2014, 10:00 am to 11:00 am, in St James Catholic Church

Concertina Song Accompaniment with Steve Turner
Sunday, 12 Jan 2014, 10:30 am to 11:45 am, in Workshop Room 4

From the Page to the Stage--Performance Poetry with Joy Elizabeth and Yvonne Gluyas
Saturday, 11 Jan 2014, 3:00 pm to 4:15 pm, in Workshop Room 1

George Jackson - Banjo
Friday, 10 Jan 2014, 11:00 am to 3:30 pm, in Workshop Room 2

Harmony Singing with Stray Hens
Sunday, 12 Jan 2014, 10:30 am to 11:30 am, in Workshop Room 1

History of the Recorder and Basic Technique with Philip Rush
Sunday, 12 Jan 2014, 3:00 pm to 4:30 pm, in Workshop Room 3

How to Get Heard as a Songwriter with Nigel Wearne
Saturday, 11 Jan 2014, 1:30 pm to 2:30 pm, in Workshop Room 2

Improvisation Vocal Techniques from Around the Globe with Noam Blat
Saturday, 11 Jan 2014, 10:30 am to 11:30 am, in Workshop Room 4

Improvisational Song Play with Susannah Carmen with Susanna Carman
Saturday, 11 Jan 2014, 12:00 pm to 1:00 pm, in Workshop Room 3

Instant Singing with Margret Roadnight! with Margret RoadKnight
Saturday, 11 Jan 2014, 10:30 am to 11:45 am, in Workshop Room 2

Introduction to Modal Music with Mzaza
Saturday, 11 Jan 2014, 10:30 am to 11:40 am, in Workshop Room 3

Jackie Kerin - Storytelling
Friday, 10 Jan 2014, 11:00 am to 3:30 pm, in Workshop Room 4

Jenny Thomas - Music and the Mind for String
Friday, 10 Jan 2014, 11:00 am to 3:30 pm, in Workshop Room 3

Media Release Writing with Ange Takats
Sunday, 12 Jan 2014, 10:30 am to 11:30 am, in Workshop Room 2

Morris Dance Workshop with Jolley Hatters Morris Dancers and friends
Saturday, 11 Jan 2014, 10:00 am to 11:00 am, in St James College

Permaculture-A Rhymer's Manual with Formidable Vegetable Sound System
Sunday, 12 Jan 2014, 12:00 pm to 1:15 pm, in Workshop Room 3

Play Klezmer! with London Klezmer Quartet
Saturday, 11 Jan 2014, 4:30 pm to 5:45 pm, in Workshop Room 4

Poetry workshop with Irish Joe Lynch with Irish Joe Lynch, Storyteller and Poet
Saturday, 11 Jan 2014, 1:30 pm to 2:45 pm, in Workshop Room 3

Polishing your Bush Poetry with Peter Mace - Bush Poet
Saturday, 11 Jan 2014, 3:00 pm to 4:15 pm, in Workshop Room 3

Round Singing for the Soul with Bernard Carney
Sunday, 12 Jan 2014, 12:00 pm to 1:15 pm, in Workshop Room 2

Spice up Your Song with Claire Patti and the Double Takes
Saturday, 11 Jan 2014, 10:30 am to 11:45 am, in Workshop Room 1

Steve Berry - Bluegrass to Newgrass - the art of flat picking guitar
Friday, 10 Jan 2014, 11:00 am to 3:30 pm, in Workshop Room 1

The Art of Acoustic Blues and Roots Fingerstyle Guitar with Nick Charles
Saturday, 11 Jan 2014, 12:00 pm to 1:15 pm, in Workshop Room 2

West African Drumming with Tara Tucker
Sunday, 12 Jan 2014, 12:00 pm to 1:30 pm, in Workshop Room 4

Youth Workshop - Songwriting with Christopher Coleman
Saturday, 11 Jan 2014, 3:00 pm to 4:15 pm, in Workshop Room 2

Youth Workshop =-- Beatbox with Mal Webb
Saturday, 11 Jan 2014, 12:00 pm to 1:15 pm, in Workshop Room 4

Youth Workshop-songwriting with Dean Stevenson
Sunday, 12 Jan 2014, 10:30 am to 11:45 am, in Workshop Room 3